چاپ

سیستم های غبار آب

سیستم های غبار آب

آب تاثیرگذارترین عنصر در زندگی بشر است. خصوصیات منحصر به فرد این ماده حیات بخش ، سبب حضور آن در اکثر پیشرفت های علمی و دستاوردهای بشر گردیده است.همچنین از دیرباز تاکنون از اصلی ترین عوامل اطفای حریق محسوب می شد که با گذشت زمان و ورود فناوری های مختلف به حوزه مبارزه با حریق، استفاده از آب نیز متحول شد.از جمله سیستم های جدید استفاده از آب برای مقابله با آتش سوزی ها ، سیستم Watermist می باشد. این سیستم که دارای برتری های فنی و نکات مثبت زیست محیطی نسبت به سایر سیستم های موجود است ، می تواند جایگزین هالون ها شود.

اساس کار سیستم Watermist همانگونه که از نامش پیداست ، بر اساس تولید غبار آب ( مانند مه ) می باشد که به صورت ذرات ریز آب در محیط تحت حفاظت عمل می کند. در این سیستم ، قطر این ذرات بین 300 تا 1000 میکرون است.این در حالی است که قطر ذرات آب در سیستم افشانه ای قابل قیاس با این سیستم نیست.

سیستم اطفای حریق واترمیست

در این سیستم آب با فشار بالایی که توسط واحد تامین فشاز تولید می شود، در شبکه توزیع می گردد. فشار بالای تولید شده سبب تخلیه آب از نازل بصورت ذرات بسیار ریز می شود که گویی به پودر تبدیل شدند. این ویژگی در سیستم Watermist سبب می شود که آب متفاوت با حالت معمول خود رفتار کند. در این حالت آب ویژگی سرد کنندگی خود را داراست اما به دلیل ریز و سبک بودن ، بطور کامل در فضای تخلیه شده پخش می شود که در این حالت پوششی در اطراف حریق تشکیل داده و مانع از رسیدن اکسیژن به حریق می شود.

علاوه بر آن خاصیت جذب حرارت توسط ذرات آب ، بیش ار حالت معمول آن می باشد.از مهم ترین تغییراتی که در این حالت رخ می دهد، این است که بر خلاف سیستم های رایج آبی ، پس از دشارژ سیستم ، آب خوردگی شدید در محیط و اشیاء باقی نمی ماند. این ویژگی Watermist سبب استفاده از آن در موارد متعدد و متنوعی شده است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اتاق کامپیوتر،اتاق سرور،اتاق مرکز ارتباطات و تلفن، موزه ها، سازه های باستانی و محل نگه داری اشیای باستانی گچی و سفالی،کتابخانه ها، رستوران ها ، هتل ها ،قسمت بار و تجهیزات کنترلی هواپیما، حفاظت از کشتی ها و استفاده در سازه ها و تجهیزات فراساحلی

همان گونه که از تنوع کاربرد این سیستم مشخص است ،Watermistتوانایی ربودن گوی سبقت را در عرصه رقابت با سیستم اطفای حریق را دارد. از جمله مزیت های زیست محیطی سیستم مذگور علاوه بر عدم ایجاد آلودگی بر محیط تحت حفاظت ، عذم هرگونه تاثیر گذاری بر لایه اوزون بوده و در واقع از سیستم های اطفای حریق دوست دار محیط زیست به شمار می آید.ضمن آن که ضریب مربوط به گرمایش زمین آن GWP صفر می باشد.

به این مطلب رای بدهید:

4.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.88 (4 Votes)