• 02122369188
  • 09155039599
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • Sat - Thr 8:00 - 16:00

سیستم فرماندهی حادثه ICS

سیستم فرماندهی حادثه ICS
امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی،پیچیدگی صنایع فرآیندی و گسترش ناهمگون بافت کلان شهرها، حوادث دیگر صورت ساده گذشته را نداشته و به تبع آن مدیریت سنتی حوادث پاسخگوی نیاز امروز نمی باشد. به طوری که در صورت بروز حوادث جدی،نمی توان بدون بهره گیری از یک سیستم میدیت حادثه (Incident Management System) ، قادر به کاهش حداکثری تبعات آن بود. سیستم جامع فرماندهی حادثه (I.C.S) یکی از پایه های اصلی مدیریت بحران یا حادثه بوده که با رعایت مجموعه قوانین و دستورالعمل های آن می توان حوادث بزرگ را تحت کنترل قرار درآورده و از هدر رفتن نیرو، منابع و همچنین خسارات بیشتر جلوگیری کرد.

هدف ار ارائه این سری مقالات که تحت عنوان مدیریت و فرماندهی حوادث ارائه می گردد، آشنایی مسئولین امداد رسانی، مدیران شهری و صاحبان صنایع پر خطر با اصول، قوانین و روش های سیستماتیک مقابله با انواع بحران است تا با تغییر استراتژی های قبلی و دستیابی به رویکردها و علوم نوین جهت پاسخگویی به بدیهی ترین نیاز بشر که حفظ ایمنی است، مجهزتر از همیشه آماده ارائه خدمات باشند.

در سال 1970 آتش سوزی های فاجعه بار در ایالت کالیفرنیا ، توسعه پیدا کرد.بیش از میلیون ها دلار خسارت مالی ایجاد و مردم زیادی کشته یا مجروح شده بودند. افرادی مامور رسیدگی سوابق شدند تا بر روی تایین علل این نتایج مطالعه کنند. آنها کشف کردند که مشکلات عملیات به ندرت مربوط به کمبود منابع یا شکست تاکتیک ها است. در کمال تعجب مطالعات نشان دادند که مشکلات عملیات به احتمال خیلی زیاد ، نتیجه مدیریت ضعیف می باشد تا هر دلیل منحصر بفرد دیگر . لذا با رفع نواقص مذکور و ارتقای سطح مدیریتی برخورد با سوانح ، اسلوب جدید با عنوان ICS خلق گردید.

در واقع ICS یک سیستم مدیریت است که برای افزایش تاثیر و کارایی مدیریت حوادث داخلی بوسیله یکپارچه سازی ترکیبی از تسهیلات ، تجهیزات،افراد، دستورالعمل ها و ارتباطات که درون یک ساختار سازمانی عملی که صرفا برای تقویت تاثیر و کارایی مدیریت حوادث داخلی طراحی گردیده، عمل می کند. یک مبحث اساسی در مورد ICS وسعت کاربرد آن است. این سیستم جهت سازماندهی عملیات کوتاه مدت و بلند مدت در طیف وسیعی از شرایط اضطراری کوچک تا بزرگ ، به هر دو صورت طبیعی یا مصنوعی (عامل انسانی) کاربرد دارد.

ICS در تمام سطوح کشوری، استانی،منطقه ای و قومی، به همان خوبی که توسط بخش های خصوصی و سازمان های غیر دولتی استفاده می شود، کاربرد دارد. ICS بطور معمول جهت تسهیل فعالیت ها به پنج محدوده وظیفه ای تقسیم می گردد : فرمان ، عملیات ، برنامه ریزی ، لجستیک ، امور مالی و مدریت .

سیستم فرماندهی حادثه ICS

پیچیدگی حادثه (Incident Complexity):

پیچیدگ حادثه ترکیبی از عوامل مرتبط می باشد که در حال کنترل یک حادثه تاثیر گذارند. عوامل بسیاری در پیچیدگی حادثه نقش تایین کننده دارند که شامل : منطقه درگیر شده ، جان و اموال در معرض خطر ، حساسیت های سیاسی ، پیچیدگی های سازمانی ، حدود اختیارات قانونی، ارزش های تحت ریسک ، آب و هوا ، تاکتیک ها و استراتژی ها و خط مشی سازمان می باشند. ولی محدود به همین تعداد نیستند. هنگام تدارک جهت تامین نیرو، تعیین سطح و همچنین تصمیمات ایمنی در مدیریت حادثه، پیچیدگی حادثه اهمیت می یابد.

ابزار تحلیلی متنوعی جهت کمک به بررسی اهمیت عوامل درگیر در پیچیدگی حادثه ، توسعه پیدا کرده است. در زیر عواملی که ممکن است در تحلیل پیچیدگی حادثه مورد توجه قرار گیرد آورده شده:

-تحت تاثیر قرار دادن جان، اموال و اقتصاد

-ایمنی مامورین عملیات و عموم

-پتانسیل مواد خطرناک

-آب و هوا و دیگر تاثیرات محیطی

-احتمال وقایع سلسله وار

-پتانسل صحنه جنایت(تروریسم)

-پتانسیل میزان حساسیت، عوامل موثر خارجی و ارتباط رسانه ها

-منطقه درگیر، محدوده اختیارات قانونی

-در دسترس بودن منابع

فرماندهی حادثه:

فرماندهی حادثه دارای 14 جنبه به شرط زیر می باشد:

-واژه شناسی مشترک

-استقرار و انتقال فرماندهی

-رنجیره و وحدت فرماندهی

-فرماندهی یکپارچه

-مدیریت اهداف

-سازماندهی یگانی

-طراحی اقدامات حادثه(Incident Action Plans)

-محدوده کنترل مدیریت پذیر

-موقعیت حادثه و امکانات مربوطه

-مدیریت جامع منابع

-یکپارچگی ارتباطات

-مدیریت اطلاعات و آگهی

-پاسخگویی

-فراخوانی/موضع گیری

طبقه بندی سازمان:

استاندارد سازی چارت سازمانی ICS و بخش های مربوط به آن ، محدودیتی در انعطاف پذیری این سیستم ایجاد نمی کند.ویژگی عمده ICS انعطاف پذیری آن می باشد.سازمان ICS ممکن است به آسانی از یک اندازه کوچک بطور معمول برای عملیات روزمره کاربرد دارد ، تبدیل به یک سازمان بزرگ شده و قادر باشد تا فجایع عظیم را کنترل کند. انعطاف پذیری به این معنی نیست که پیکره تعاریف معمول ICS از اعتبار ساقط شود. بلکه انعطاف پذیری درون چهارچوب استاندارد سازمانی ICS و عناوین شغلی، مجاز می باشد.

کلیات وظایف سازمانی :

طراحی ICS همراه با تعیین فعالیت های اساسی و وظایف ضروری جهت پاسخ دهی موثر به حادثه است. تجزیه و تحلیل گزارش های حادثه و بررسی سازمان های نظامی، همگی در توسعه ICS دخیل هستند.این تحلیل ها به عنوان نیازهای عمده ICS تشخیص داده شده اند. هنگامی که حوادث چیپیده تر ، مشکل تر و پر هزینه تر می شوند،نیاز به مدیر سازمانی آشکارتر می گردد. بنابرین در ICS علی الخصوص در حوادث بزرگ تر ، فرمانده حادثه نه یک حادثه بلکه یک سازمان را مدیریت می کند. به علاوه در مجموعه فرماندهی ، وظایف و فعالیت های مهم دیگری نیز تعریف می گردند که عبارتند از :

-          تعیین نماینده ذیصلاح و فراهم کردن رده سامانی جداگانه در ساختار ICS با مسئولیت انحصاری جهت مدیریت تاکتیک ها و کنترل منابع

-          فراهم کردن حمایت های لجستیکی جهت سازماندهی حادثه

-          فراهم کردن خدمات برنامه ریزی جهت فعالیت های جاری و آینده

-          فراهم کردن برآورد هزینه، ثبت زمان و کنترل ضروری جهت حمایت حادثه و مدریت مشتریان

-          تقابل موثر و فوری با رسانه ها و فراهم کردن خدمات اطلاعاتی جهت حوادثی که سازمان های متعدد و عموم مردم در آن حضور دارند.

-          فراهم کردن محیط ایمن عملیات در تمامی بخش های سازمان حادثه

-          حصول اطمینان از اینکه نیازهای همکاری و مشارکت سازمان ها تامین گردیده و پایش اینکه این نیازها به روش صحیح تامین می گردند.

به این مطلب رای بدهید :

4.6 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (5 Votes)


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

طراحی ، اجرا و پشتیبانی توسط دپارتمان فناوری اطلاعات شرکت تارنمای طلایی . http://www.TNTGroup.ir

کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی  اعلام و اطفاء حریق

© 2020 TNTGroup. All Rights Reserved.