لوگوی پایروژن ایروسل

پایروژن ایروسل

به این مطلب رای بدهید :

3.9 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.90 (5 Votes)

پایروژن چیست ؟

پایروژن که از تکنولورژی سوخت جامد موشک استفاده می نماید ، اولین سیستم اطفا حریق ایروسل در جهان می باشد که به صورت تجاری تولید شده است و به عنوان جایگزینی بی خطر و کاربردی برای گازهایFM200, Co2 ، هالون ، هالوکربن ها ، پودرهای شیمیایی و گازهای بی اثر طراحی شده است .

پایروژن جامدی غیر سمی و بی اثر بوده و تا زمانی که بصورت الکتریکی و یا حرارتی فعال نشده است پایدار می ماند و در صورت فعال شدن گاز ایروسل با خاصیت خاموش کنندگی بسیار بالا نسبت به گازهای قدیمی تولید می نماید .

سیلندر های اطفای حریق پایروژن ایروسل

 

ایروسل تولید شده به صورت فیزیکی و شیمیایی به حریق حمله ور شده و به صورت تقریبا لحظه ای حریق را فرو نشانده و از شعله وری مجدد آن ( و در شرایط واقعی از انفجار ) نیز جلوگیری می نماید.

ایده اطفا حریق در پایروژن منحصر به فرد می باشد، یک ماده شیمیایی جامد هنگامی که به صورت الکتریکی و یا حرارتی تحریک می شود، مخلوطی از گاز و پودر میکرونی خشکی ایجاد می نماید. ذرات خشک شیمیایی ، ( اکثرا کربناتهای پتاسیم ) و مخلوطی از گاز ( اکثرا دی اکسید کربن ، نیتروژن و بخار آب ) با هم مخلوط شده و ایروسل به منطقه تحت پوشش وارد می شود. ذرات ایروسل از یک خنک کننده شیمیایی عبور نموده و دمای ایروسل را به نحو مطلوبی کاهش می دهد .

سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن ایروسل جدیدترین تکنولوژی اطفای حریقآتش می باشند که امروزه مورد توجه بسیاری از سازمان ها، مراکز دولتی و مدیران بخش های حساس قرار گرفته است.

این سیستم که از تکنولوژی ایروسل ( ذرات ریز معلق در هوا ) برای خاموش نمودن آتش استفاده می کند نه تنها هیچ ضرری برای انسان ، محیط زیست و تجهیزات ندارد ، بلکه تنها سیستمی است که بدون کاهش سطح اکسیژن حریق را اطفا می کند.

امروزه این تکنولوژی با نام تجاری پایروژن در جهان مورد استفاده قرار می گیرد که شرکت تارنمای طلایی نماینده انحصاری این محصول در ایران می باشد . این شرکت بعنوان اولین و تنها وارد کننده تکنولوژی پایروژن ایروسل به بازار ایران سعی بر جایگزینی سیستم های قدیمی با این تکنولوژی و همچنین همگام سازی صنعت اطفا حریق ایران با کشورهای پیشرفته و صنعتی نموده است.

سیلندر های اطفای حریق پایروژن ایروسل

 

شرکت پایروژن (PyroGen) به عنوان دارنده امتیاز انحصاری فن آوری اطفای حریق اتوماتیک آیروسول، قدیمی ترین، بزرگ ترین، معتبر ترین و پیشرفته ترین تولید کننده این محصول در دنیا می باشد. محصول شرکت پایروژن به دلیل دارا بودن بالا ترین تکنولوژی دارای گسترده ترین کاربرد در صنایع مختلف اعم از صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، حمل و نقل (ریلی، هوایی، دریایی و جاده ای)، صنایع تولید و توزیع برق، سیستمهای کنترل وکامپیوتری، تابلوهای برق، دیتا سنترها و رک های سرور، مخازن نگهداری کتاب و اشیاء قیمتی و ... می باشد. برخی ویژگی های منحصر به فرد پایروژن به شرح زیر است:

 • قابلیت اطفای کلاس های مختلف حریق، جامد، مایع، گازو ناشی از الکتریسیته
 • بدون مخازن تحت فشار و امکان انفجار
 • هزینه نگهداری بسیار پایین
 • غیرسمی و بدون پایین آوردن سطح اکسیژن
 • ماندگاری بالا در محیط بعد از اطفاء تا 1 ساعت و جلوگیری از شعله وری مجدد
 • بدون ایجاد اثر خورندگی در دمای بالا و بدون ایجاد آسیب بر روی تجهیزات
 • جایگزین ایمن تر و بسیارکم هزینه تر سیستمهای گازی موجود
 • کاملا دوستار محیط زیست (ODP = GWP = 0)
 • دارای بیشترین ضریب تاثیر گذاری به نسبت وزن
 • عدم نیاز به فضای جداگانه جهت نصب و لوله کشی
 • معرفی شده توسط US EPA بعنوان مناسب ترین جایگزین سیستم گازی Halon
 • بدون هیچگونه امکان نشتی، چکه و افت فشار و عدم نیاز به شارژ مجدد تا 10 سال
 • هدایت الکتریکی صفر حتی در میدان های قوی
 • عدم تاثیرپذیری از لرزش و ضربه

مزایا و فواید سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن ایروسل

نصب بدون پیچیدگی و راه اندازی مجدد سریع :

مخازن پایروژن به صورت الکتریکی و یا از طریق حرارت به صورت اتوماتیک فعال می گردند . سیم کشی ساده و اتصالات راحت ، زمان نصب را به یک سوم و یا کمتر در مقایسه با سایر سیستم های اطفا حریق کاهش می دهد.

در صورتیکه مخازن پایروژن ایروسل تخلیه گردند ، نصب مجدد کپسول های اطفا حریقپایروژن ایروسل در چند دقیقه امکان پذیر خواهد بود و زمان غیر فعال بودن سیستم را به حداقل کاهش می دهد. همچنین کپسول های سیستم اطفا حریقپایروژن ایروسل به مدت 10 سال هیچ گونه نیازی به شارژ مجدد ندارند و پیش بینی می شود این مدت به 25 سال نیز ارتقاء یابد.

غیر سمی و اطفای حریق بدون کاهش سطح اکسیژن :

سیستم اطفا حریق پایروژن ایروسل کاملا غیر سمی است و بر خلاف سایر جایگزین های هالون ، اطفا حریق پایروژن در تماس با سطوح گرم هیچ نوع اسید خورنده ای مانند فلورید هیدوژن تولید نمی نماید .

سیستم اطفا حریقپایروژن تولید برومید و کلرین نمی نماید و جهت اطفا حریق سطح اکسیژن را به هیچ وجه کاهش نمی دهد. در واقع سیستم اطفا حریقپایروژن ایروسل ضلع چهارم منشور آتش ، که به عبارتی جلوگیری از ایجاد واکنش های شیمیایی درون حریق می باشد را مورد هجوم قرار می دهد که این واقعه خود یکی از جدید ترین تکنولورژی در اطفای حریق می باشد.

سه برابر موثرتر از گاز هالون :

در حداکثر تمرکز با 100 گرم ماده برای یک متر مکعب ، سیستم اطفا حریقپایروژن ایروسل خواص اطفا حریق معادل یا بهتر از هالون 1301 با 330 گرم برای هر متر مکعب را داراست. این خواص در آزمایشگاه های علمی تست شده و به تایید رسیده است . سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن ایروسل نسبت به سایر سیستم ها ی اطفا حریق ، جهت اطفا ، کمترین مقدار ماده اطفا کننده را نیاز دارد.

دوست محیط زیست :

سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن ایروسل به عنوان ماده بدون تخریب لایه اوزون تایید شده است ( Zero ODP ) ، همچنین اثر آن بر روی گرمایش زمین صفر می باشد (Zero GWP) و نیز به طور رسمی به وسیله انجمن حفاظت محیط زیست آمریکا در برنامه جایگزین های قابل توجه هالون ، به عنوان جایگزین مناسب هالون شناخته شده است.

اقتصادی و مقرون به صرفه :

با وزن کم و نیاز به حداقل فضا ، نصب آسان و سریع بدون نیاز به نگهداری و 10 سال ماندگاری بدون سرویس ، سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن تنها جایگزین مقرون به صرفه برای هالون می باشد .

کم وزن و کم حجم :

محفظه های پایروژن سبک ترین و کم حجم ترین سیستم اطفا حریق در دسترس می باشند . فضای مورد نیاز این سیستم ها یک چهلم اینترت گازها ( گازهای بی اثر ) و وزن آنها معمولا در حدود 10% سیستم های رقیب می باشد . با این ویژگی ها در بسیاری از اوقات سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن ایروسل تنها جایگزین کاربردی هالون می باشد.

نحوه حفاظت و کاربردها

 

روش پوشش مستقیم :

 

روش پوشش مستقیم اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش مستقیم اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش مستقیم اطفای حریق پایروژن ایروسل

این روش آخرین نوآوری در مقابله با مقوله حریق می باشد که به طور ویژه جهت اطفای حریق در منبع طراحی شده است. در این روش حریق در منبع آن تشخیص داده شده و اطفا می گردد و از انتشار آن به سایر نقاط نیز جلوگیری می شود.

در مرحله اول به عنوان مثال نقصان الکتریکی موجب وقوع حریق می گردد ، البته مواردی دیگری نیز می تواند حریق را ایجاد کند که ما بعنوان مثال نقصان الکتریکی را به عنوان عامل ایجاد حریق انتخاب کرده ایم.

بعد از تشخیص آتش سوزی توسط دتکتور های متصل به کپسول ، کپسول به صورت اتوماتیک فعال می گردد و تخلیه انجام میشود. ذرات جامد موجود در کپسول که ترکیبی از کربنات های پتاسیم ، دی اکسید کربن و نیتروژن می باشد بعد از دریافت فرمان برای تخلیه ، بصورت ایروسل در آمده و با سرعت زیادی در فضا منتشر شده و خود را به حریق می رسانند و انتشار حریق را متوقف می سازند.

توجه : اطفای حریق توسط کپسول های اطفا حریقپایروژن بدون هیچ گونه کاهش سطح اکسیژن در محیط انجام می شود، در واقع پایروژن ضلع چهارم منشور آتش را مورد حمله خود قرار می دهد که همان جلوگیری از ادامه واکنش های شیمیایی که منجر به فعالیت آتش می شوند، است.

در این روش با حداقل آسیب به تجهیزات مواجه خواهیم شد و همچنین حداقل زمان از کارافتادگی را در پی خواهیم داشت. بنابراین در مراکز حساس توصیه می شود تا از این روش استفاده گردد.

این روش بیشتر در رک های تجهیزات مخابراتی ، رک های تجهیزات کامپیوتری ، تابلو برق ها ، ماشین های CNC و صنعتی ، تابلو سوئیچهای LV و HV ، موتور و سایر اجزای وسایل حمل و نقل مانند قطار ، هواپیما و کشتی و همچنین در تابلو های کنترل استفاده و پیشنهاد می شود.

روش پوشش جامع :

 

روش پوشش جامع اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش جامع اطفای حریق پایروژن ایروسلروش پوشش جامع اطفای حریق پایروژن ایروسل

این روش ، روش متداول و سنتی جهت طراحی و نصب سیستم اطفای حریق می باشد. در این روش سیستم اعلام حریق جهت تشخیص حریق در کل فضا طراحی شده و بر این اساس سیستم اطفا حریق اتوماتیک نیز برای کل فضا پیش بینی می گردد. نحوه عمل بر پایه سیستم پایروژن به صورت زیر می باشد :

در مرحله اول بعنوان مثال نقصان الکتریکی موجب وقوع حریق می گردد.

سنسورهای حرارت ، دود ، گاز یا شعله فعال میشوند و از این طریق سیگنال به کنترل پنل ارسال و شمارش معکوس جهت تخلیه کپسول های پایروژن آغاز می شود.

سیستم پایروژن فعال می گردد و بلافاصله حریق اطفا می شود.

این روش بیشتر در مراکز داده ، پست های توزیع برق ، کانال کابل ، ساختمان های هوشمند و اتاق های کنترل ، آزمایشگاهها ، کف کاذب ، سالن های تجهیزات مخابراتی ، انبارهای حساس ، وسایل حمل و نقل و بایگانی اسناد مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم اطفای حریق ماگ ایروسل پایروژن ( Aerosol Mag )

در سال 1995 هنگامی که برای اولین بار کمپانی پایروژن اقدام به تجاری سازی تکنولورژی ایروسل کرد تا در اختیار عموم قرار گیرد محصولات خود را تحت عنوان ماگ ایروسل پایروژن یا به اصطلاح Pyrogen Mag تولید می کرد. بعد از گذشت چنین سال کمپانی پایروژن بعنوان صاحب حق اختراع و ثبت تکنولوژی ایروسل در جهان درخواست خود را جهت ایجاد یک سرفصل در NFPA با عنوان سیستم های آیروسل به این سازمان تقدیم کرد که با بررسی های انجام شده محصول ماگ ایروسل ( Aerosol Mag ) موفق به دریافت این استاندارد نشد لذا NFPA پیشنهاد رفع نواقص سیستم را به کمپانی پایروژن ارائه داد. محصول ایروسل ماگ بدلیل ضعیف بودن در برابر لغزش و همچنین جنس بدنه و ضعف ساختار شیمیایی مواد داخل سیلندر از نظر سازمان NFPA مورد تائید نبود همچنین در سیلندر های ایروسل ماگ ( Aerosol Mag ) از یک فیتیله بعنوان فعال ساز استفاده می شد که بدلیل جنس نامرغوب آن به مرور زمان خاصیت شکنندگی در آن ایجاد می شده است و همچنین بدیل اینکه عملکرد آن ماننده فیتیله های انفجاری بود خود باعث انتقال حریق از یک قسمت به قسمت دیگر می شود لذا کمپانی پایروژن با رفع مشکلات ایروسل ماگ از جمله بالا بردن قدرت تاثیر گذاری بر روی حریق ، مقاومت در برابر لغزش و ضربه ، استفاده از آلیاژ منحصر به فرد در جنس بدنه ، اصلاح ساختار شیمیایی و همچنین جایگزینی فیتیله با یک فعال ساز الکتریکی بنام TAD-SL محصول جدید خود را با عنوان Pyrogen EXA به NFPA معرفی و محصول Aerosol Mag را منسوخ شده اعلام کرد. سازمان NFPA با بررسی محصول جدید Pyrogen EXA و همچنین گذراندن آزمایش های تخصصی در معتبرترین آزمایشگاه های اروپایی و آمریکایی موفق به اخذ تائید NFPA شد و با توجه به این محصول این سازمان سر فصل سیستم های اطفای حریق آیروسل با کد 2010 را در NFPA ایجاد کرد.

کمپانی پایروژن در سال 2005 بعد از دریافت تائیدیه NFPA بصورت رسمی محصول Aerosol Mag را منسوخ شده و محصول جدید Pyrogen EXA را معرفی نمود و از کلیه نمایندگان خود در سراسر دنیا درخواست کرد تا با پشتیبانی این کمپانی کلیه محصولات Aerosol Mag نصب شده در پروژه های خود را بصورت رایگان با محصول جدید Pyrogen EXA تعویض نمایند که این کار نیز توسط کلیه نمایندگان انجام شد.

هم اکنون کمپانی پایروژن با دارا بودن بیش از 50 نماینده در سراسر دنیا اولین، بزرگترین و معتبرترین کمپانی سیستم های اطفای حریق ایروسل در جهان می باشد محصولات این کمپانی در کشور های پیشرفته و صنعنی مثل آمریکا ، کانادا، استرالیا ، فرانسه ، آلمان به فروش رسیده و با موفقیت نصب شده است.

 

سیلندر های ایروسل ماگ منسوخ شده

 

تفاوت سیستم اطفا حریق پایروژن با سیستم اطفا حریقFM200

1-      سیستم اطفا حریق پایروژن ایروسل جدیدترین نسل سیستم های اطفا حریق اتوماتیک می باشد که هم اکنون جایگزین سیستم های گازی قدیمی همانندFM200، هالون، CO2و غیره شده است.

2-      سیستم اطفا حریق اتوماتیک پایروژن ایروسل غیر سمی می باشد و هیچ ضرری بر روی انسان و محیط زیست به هیچ وجهی ندارد در صورتی که در برخورد سیالFM200با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را باز نگه داشت، تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد در غیر اینصورت ممکن است فردی که در معرض گازFM200قرارگرفته است دچار کوری چشم و در بعضی موارد دچار بیماری پوستی شود.

3-      کپسول های سیستم اطفا حریق پایروژن ایروسل به هیچ وجه تحت فشار نبوده و مشکل انفجار، نشت و چکه در آنها وجود ندارد بنابراین نیازی به تست فشار، تست بدنه و نگهداری ندارند، همچنین پایروژن نیاز به شارژ و نگهداری سالیانه نداشته و تا 10 سال عملکرد صحیح سیستم ضمانت می شود در صورتی که بر اساس فاکتورهای طراحی، ممکن است کپسول هایFM200در محیط حریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسولها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بدیل اینکه کپسول هایFM200تحت فشار می باشند بر اثر حرارت بالای حریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد. همچنین سیستم اطفا حریقFM200میبایست بصورت دوره ای و تقریبا هر 6 ماه یکبار توسط کارشناسان مربوطه تست فشار، تست بدنه و ... شود که همین کار نیاز به صرف وقت و هزینه های بالا دارد.

4-      سیستم اطفا حریق پایروژن ایروسل از تکنولوژی جدیدی برای اطفا کلیه کلاس های حریق استفاده می کند، این سیستم با شکستن زنجیره حریق و جلوگیری از واکنش های شیمیایی که منجر به ایجاد حریق می شوند هر نوع حریقی را در کمترین زمان ممکن اطفا می کند. بنابراین اطفای حریق توسط این سیستم بدون کاهش حتی درصدی از سطح اکسیژن انجام میشود و بعد از تخلیه کپسول ها، افرادی که در صحنه حضور دارند می توانند بدون هیج مشکلی تنفس کنند که این یکی از مزایای منحصر به فرد پایروژن ایروسل می باشد در صورتی که گازFM200   با پرکردن محیط تحت حفاظت و رقیق کردن اکسیژن محیط و نیز شکستن زنجیره حریق عمل اطفا را صورت میدهد، که در بعضی موارد و در طولانی مدت امکان کاهش سطح اکسیژن و تا حدی خفگی وجود دارد.

5-      سیستم اطفا حریق پایروژن ایروسل از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد، کپسول های این سیستم نسبت به کپسول هایFM200 بسیار ارزان قیمت تر می باشد در صورتیکه که گازFM200یک گاز گران قیمت میباشد لذا در مواردی که حجم بالا تحت پوشش باشد مقرون به استفاده نمی باشد.

6-      نصب و راه اندازی سیستم اطفا حریق پایروژن ایروسل نیاز به لوله کشی ندارد و کپسول های پایروژن بصورت استند الون در محیط تحت پوشش نصب می شوند در صورتیکه اجرای سیستمFM200نیاز به اجرای لوله کشی برای منطقه مورد نظردارد که از جمله ملزومات دیگر اجرای این سیستم مهار کردن سیلندرها توسط براکت میباشد که به دلیل مسایل فنی و ویژگی گازFM200 ،کپسولهای مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتا در داخل اتاق قرار داده شوندکه از نواقص این سیستم به شمار می رود، همچنین از سایر تجهیزات مورد استفاده در این سیستم اطفا می توان به شیر برقی فعال ساز یا سیلندر فرمان دهنده جهت فعال شدن سیستم اطفا، شیلنگ های فشار قوی تخلیه و نازل های مخصوص برای تخلیه در محیط تحت حفاظت اشاره کرد. در صورتیکه اجرای سیستم اطفا حریقپایروژن ایروسل نیاز به هیچگونه از تجهیزات فوق ندارد و خود کپسول پایروژن ایروسل به تنهایی وارد عمل شده و حریق را اطفا می کند.

7-      سیستم اطفاحریق پایرژن ایروسل بدلیل کوچک بودن این قابلیت را دارد که در اتاق های سرور در داخل رک ها نیز نصب شود که در این روش هر رک بعنوان یک زون اطفا حریق در نظر گرفته می شود که در صورت وقوع حریق در داخل رک، تنها کپسول پایروژن مربوط به همان رک تخلیه شود که این به سرعت عملکرد سیستم و اطفا سریع حریق کمک می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

توجه : هرگونه کپی برداری از محتویات این صفحه بدون ذکر منبع بر طبق قانون کپی رایت برای شرکت تارنمای طلایی محفوظ می باشد لذا خواهشمند است در صورت استفاده از این مطلب در سایت ، وبلاگ ، پایان نامه ، مجله و ... خود آدرس سایت و نام شرکت تارنمای طلایی بعنوان منبع ذکر شود در غیر اینصورت کلیه عواقب بر عهده وی می باشد.