• 02191070097
  • 09155039599
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • Sat - Thr 8:00 - 16:00

سیستم اطفای حریق FM200 - 4.6 out of 5 based on 39 votes
4.6538461538462 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.65 (39 Votes)
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیستم های اطفاء حریق FM200
 

کارشناسان تارنمای طلایی آماده هرگونه ارائه مشاوره در خصوص سیستم های اطفا حریق اتوماتیک FM200 می باشند :

هم اکنون با ما تماس بگیرید :
91070097 - 021 ( خط ویژه ) و 22369188 - 021

 

دانلود کاتالوگ fm200 دانلود کاتالوگ سیستم اطفای حریق FM200 محصول کمپانی TYCO آمریکا
 

دانلود کاتالوگ fm200 دانلود کاتالوگ سیستم اطفای حریق FM200 محصول کمپانی Viking آمریکا
 

دانلود کاتالوگ fm200 دانلود کاتالوگ سیستم اطفای حریق FM200 محصول کمپانی Dupont آمریکا

 


معرفی اطفاء حریق FM200گاز اطفاء حریق FM200 به عنوان جایگزین هالونها در صنعت اطفا حریق عرضه شد و مشکلاتی را که هالونها برای محیط زیست ایجاد می کردند را ندارد، گازهای خانواده هالون ماننده هالون 1301 پس از انتشار در محیط به دلیل پایداری بالا در لایه های بالایی جو نفوذ نموده و در قسمت بالایی جو اشعه های خورشید و کیهانی از قدرت بالایی برخوردار میباشند.(تارنمای طلایی) از جمله این اشعه ها می توان به اشعه ماوراء بنفش اشاره نمود. هالون ها تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری خود را از دست میدهند به عنوان مثال معروف ترین گاز خانواده هالون Halon1301 می باشد که به نام Bromotrifluoromethane میباشد تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری ترکیب حاضر را از دست داده و پیوند عنصر برم با کربن موجود در ترکیب از هم می شکند و برم آزاد شده با اکسیژن ترکیبی در ازن واکنش میدهد، از این رو با شکسته شدن پیوند اکسیژن در ترکیب ازن لایه ازن موجود در جو دچار تخریب میشود.(تارنمای طلایی) گاز FM200 یا HFC227-ea جایگزین شده دارای پایداری همانند هالونها میباشد و نسبت به تجزیه پذیری در لایه های بالایی جو و واکنش با ازن موجود در جو مقاوم مقاوم میباشد و فرمول شیمیایی آن 1,1,1,2,3,3,3-Heptafluoropropane می باشد.


ویژگی های اطفا حریق fm200 به شرح ذیل میباشد :


از ویژگی های اطفا حریق گازی Fm200 می توان به موارد ذیل اشاره کرد :


گاز fm200 به عنوان جایگزین هالونها در صنعت اطفا حریق عرضه شد و مشکلاتی را که هالونها برای محیط زیست ایجاد می کردند را ندارد، گازهای خانواده هالون پس از انتشار در محیط به دلیل پایداری بالا در لایه های بالایی جو نفوذ نموده و در قسمت بالایی جو اشعه های خورشید و کیهانی از قدرت بالایی برخوردار میباشند. از جمله این اشعه ها می توان به اشعه ماوراء بنفش اشاره نمود.(تارنمای طلایی) هالون ها تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری خود را از دست میدهند به عنوان مثال معروف ترین گاز خانواده هالون Halon1301 می باشد که به نام Bromotri fluoro methane میباشد تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش پایداری ترکیب حاضر را از دست داده و پیوند عنصر برم با کربن موجود در ترکیب از هم می شکند و برم آزاد شده با اکسیژن ترکیبی در ازن واکنش میدهد، از این رو با شکسته شدن پیوند اکسیژن در ترکیب ازن لایه ازن مجود در جو دچار تخریب میشود. آتش خاموش کن Fm200 جایگزین شده دارای پایداری همانند هالونها میباشد و نسبت به تجزیه پذیری در لایه های بالایی جو و واکنش با ازن موجود در جو مقاوم مقاوم میباشد و فرمول شیمیایی آن 1,1,1,2,3,3,3-Hepta fluoro propaneمی باشد، از ویژگی های اطفاء حریق fm200 میتوان به این مورد اشاره کرد.

 

 

ساختار گاز fm200    فرمول شیمیایی گاز fm200

 

در برخورد سیال اف ام 200 با چشم باید سریعا چشم را با آب گرم شست و حداقل به مدت 15 دقیقه چشم را باز نگه داشت، تا معاینه توسط چشم پزشک صورت پذیرد.بر اساس فاکتورهای طراحی ممکن است کپسول های FM200 در محیط حریق قرار بگیرند که در این حالت باید جهت خنک نگه داشتن کپسولها تدابیری در نظر گرفته شود. زیرا بر اثر حرارت بالای حریق احتمال انفجار کپسول ها وجود دارد.برای قرارگیری در معرض این اطفاء حریق FM200 در غلظت های مختلف، محدوده زمانی مشخصی تعریف شده است، به عنوان مثال بر طبق استاندارد NFPA-2001 مدت زمان مجاز قرارگیری در معرض این گاز برای غلظت های کمتر 10.5 درصد، ۵دقیقه و برای غلظت ۱۲درصد ۴۹ثانیه می باشد. باید توجه داشت که یکی از ویژگی های گاز اطفا حریق FM200 (HFC-227ea) معتبر و قابل اطمینان، UL Listed و FM Approved بودن آن است که تضمینی بر عملکرد امن و بدون خطر این گاز می باشد. بر همین اساس سیستم FM200 برای استفاده در مکان هایی با فضای بسته که دارای اپراتور می باشند کاربرد دارد.نحوه عملکرد گاز FM200 بر روی حریق


سیستم اطفا حریق گازی fm200 قابلیت اطفا در کلاس های حریق A,B,C,D,E را دارا میباشد و به طور گسترده در اطفا کلاس E که مربوط به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی میباشد و نحوه عملکرد آن به صورت سیلابی در محیط تحت حفاظت میباشد و با پرکردن محیط تحت حفاظت و رقیق کردن اکسیژن محیط و نیز شکستن زنجیره حریق عمل اطفا را صورت میدهد، از آنجایی که اطفا حریق اتوماتیک fm200 یک گاز گران قیمت میباشد لذا در مواردی که حجم کمی تحت پوشش باشد مقرون به استفاده میباشد.

اجرای سیستم اطفا حریق fm200 برای اتاق های سرور، اتاق کامپیوتر، دیتا سنتر و ... نیاز به اجرای لوله کشی برای سایت مورد نظر میباشد که از جمله ملزومات دیگر اجرای این سیستم مهار کردن سیلندرها توسط براکت میباشد که به دلیل مسایل فنی و ویژگی اطفا حریق fm200 ،کپسولهای مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتا در داخل اتاق سرور، اتاق کامپیوتر ، مراکز داده و ... قرار داده می شود .که از نواقص این سیستم به شمار می رود، همچنین از سایر تجهیزات مورد استفاده در سیستم اطفاء حریق fm200 می توان به شیر برقی فعال ساز یا سیلندر فرمان دهنده جهت فعال شدن سیستم اطفا، شیلنگ های فشار قوی تخلیه و نازل های مخصوص برای تخلیه در محیط تحت حفاظت اشاره کرد.

سیستم اطفاء حریق fm200 طراحی شده برای فعال شدن و وارد شدن به مرحله اطفا نیازمند فعال سازی سیستم توسط سیستم کشف و اعلام حریق دارد که این سیستم یک سیستم کنترل پنلی با تجهیزات مربوط به کشف حریق که به صورت کاشف دود، کاشف حرارت،کاشف دود و حرارت و شستی های دستی اعلام حریق، اطفا حریق (تخلیه کپسولها) و عدم اطفا حریق(عدم تخلیه کپسولها) می باشد.

طراحی، اجرا، تست و نگهداری سیستم بر اساس استاندارد NFPA میباشد کد مربوط به سیال fm200 مربوط به قسمت clean agent میباشد که کد NFPA 2001 مربوط به آن می باشد.سیلندرهای طراحی و ساخته شده و توسط کمپانیهای تولید کننده باید مطابق با D.O.T. Specification4BW500 یا 4BA500 باشد.

فشار گاز FM200 درون این کپسولها توسط شارژ گاز نیتروژن تا فشار 25 بار در دمای 21 درجه سانتی گراد تامین میگردد.

 

نمونه سیلندر fm200
 

شیرهای مورد استفاده در کپسول های fm200 از جنس برنج می باشد که از مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار میباشد و همچنین از چکش پذیری بالایی برخوردار می باشد. شیرهای مربوط به سرسیلندرها دارای نشان دهنده فشار میباشد که در کنترل های دورهای کنترل فشار توسط این نشان دهنده صورت میپذیرد.

 


نمونه سیلندر fm200


 

نازل های مورد استفاده در سیستم fm200 از جنس آلومینیوم می باشند که کمپانی سازنده باید دارای تاییدیه ul باشد و بر روی محصول شماره مربوط را حک نماید.

تنوع نازلها به تعدادکمپانی های سازنده می باشد، به عنوان مثال تنوع نازل تولیدی بر اساس خروجی به 3 دسته تقسیم میشوند ، به این گونه که برای تخلیه 360 نازل با 4 سوراخ و برای تخلیه 180 نازل با 2 سوراخ و برای تخلیه 90 درجه نازل با 1 سوراخ تولید می شود.

 

نازل های fm200

 

سیستم لوله کشی برای حفاظت مکان مورد نظر باید مطابق با استاندارد NFPA 2001 باشد و لوله ها باید از جنس آهن سیاه و یا گالوانیزه باشد.
 


پروژه fm200چند نکته در مورد سیستم اطفا حریق FM200
 

FM200 نام یک محصول تجاری شرکت DuPont آمریکا می باشد که نام گاز اطفا کننده HFC-227 می باشد. این گاز خاصیت اطفا کنندگی بسیار بالایی را دارا می باشد که با توجه به اینکه کمپانی DuPont برای اولین بار این گاز را معرفی کرد بیشتر عوام از نام اف ام 200 برای این گاز استفاده می کنند. شرکت هایی در دنیا اقدام به خریداری حق امتیاز استفاده از نام اف ام 200 برای محصولات خود کرده اند که از جمله این کمپانی ها PYROCHEM آمریکا ، Viking و MINIMAX آلمان می باشد که شرکت تارنمای طلایی نماینده انحصاری این کمپانی ها در ایران است و کلیه محصولات این شرکت توسط کمپانی اصلی DuPont تولید و ارائه می شود.

 


تصاویر تعدادی از پروژه های اجرا شده توسط سیستم اطفای حریق fm200

 

اطفا حریق fm200اطفا حریق fm200اطفا حریق fm200اطفا حریق fm200

 


 


مشخصات اصلی اطفاء حریق FM200 :


• جایگزینی مناسب برای هالون 1301
• قابلیت اطفای حریق در مدت زمان کوتاه ( در حدود 10 ثانیه )
• غلظت طراحی بسیار پایین ( 5/7 ) درصد
• نیاز به عتداد سیلندر کم جهت ذخیره سازی گاز
• نداشتن اثرات مخرب بر روی تجهیزات پس از عملکرد و تخلیه
• عایق جریان الکتریکی
• عدم تاثیر مخرب بر لایه ازون
• عدم کاهش قابل ملاحظه اکسیژن پس از تخلیه
• عدم ایجاد برودت شدید پس از تخلیه

 


مشخصات فیزیکی گاز FM200 :
 


• نام شیمیایی : Hepta Fluoro Propane
• فرمول شیمیایی : CF3CHFCF3
• نام محصول : HFC-227EA (FM200)
• وزن مولکولی : 170
• چگالی در حالت مایع : 1407 کیلوگرم بر متر مربع
• دمای بحرانی : 7/101 درجه سانتی گراد
• غلظت طراحی برای کلاس A حریق : 5/7 درصد
• غلظت بدون اثر این گار بر روی انسان (NOAEL ) : 9 درصد
• غلظت کم اثر این گاز بر روی انسان ( NOAEL ) : 5/10 درصد
 

استفاده از سیستم اطفا حریق FM200برای چه مکان هایی مناسب است؟
 

به دلیل نوع عملکرد سیستم اطفاء fm200 و همچنین به علت قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم، استفاده از این گاز در مکان های بسته کاربرد دارد. از جمله مکان هایی که این سیستم برای استفاده در آنها مناسب می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:


محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
اتاق سرور و رایانش مرکزی
اتاق های مانیتورینگ و کنترل
مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی ها
موزه ها، نمایشگاه ها
مراکز نگهداری تجهیزات و مواد پزشکی و دارویی
مراکز انبارش و ذخیره سازی داده ها
و سایر موارد دیگر...
 

مزیت اصلی سیستم اطفای حریق FM200


مزیت اصلی این سیستم، استفاده میزان کمی از این گاز برای خاموش کردن حریق می باشد، این به معنی نیاز به سیلندر های نگهداری کمتر و کوچکتر و در نتیجه نیاز به فضای کمتر برای نگهداری و ذخیره سازی گاز اطفای fm200 می باشد.

سیستم اطفا حریق fm200 برای خاموش کردن حریق در کمتر از 10 ثانیه طراحی شده و در این مدت زمان کوتاه از بروز حریق های با عامل الکتریکی، مواد و مایعات آتش زا و ... جلوگیری می کند که این مهم باعث کاهش خسارت های قابل توجه خواهد شد.مدت زمان کوتاه اطفا حریق در سیستم fm200 باعث کاهش خسارت ها و هزینه های تعمیر و بازساری در پی آتش سوزی خواهد شد.شارژ مجدد سیستم اطفا حریق fm200بسیار ساده و مقرون به صرفه می باشد و این مهم به خودی خود باعث کاهش زمان آماده سازی سیستم و در نتیجه کاهش احتمال خطر برای محل مورد استفاده خواهد شد.

گاز اطفا حریق fm200به عنوان یک گاز غیر سمی طبقه بندی شده است بر همین اساس استفاده از این سیستم در محیط های بسته بدون خطر می باشد. ایمنی و بی خطری گاز FM200 در بیش از یک دهه تجربه و مطالعات گسترده علمی در آزمایشگاه های تخصصی اثبات شده است.علاوه بر مزایای بیشمار سیستم در مهار آتش سوزی می توان به برتری این سیستم در حفاظت و سازگاری از محیط نیز اشاره کرد. از آنجایی که گاز اطفای fm200 هیچ تأثیر منفی بر روی لایه ازون کره زمین نداشته استقبال و استفاده از این سیستم در سراسر جهان به صورت قابل توجهی رو به رشد می باشد.

اجرای سیستم اطفا حریق fm200 برای اتاق های سرور، اتاق کامپیوتر، دیتا سنتر و ... نیاز به اجرای لوله کشی برای سایت مورد نظر میباشد که از جمله ملزومات دیگر اجرای این سیستم مهار کردن سیلندرها توسط براکت میباشد که به دلیل مسایل فنی و ویژگی اطفا حریق fm200 ،کپسولهای مورد استفاده باید در نزدیکی محل حریق و عمدتا در داخل اتاق سرور، اتاق کامپیوتر... قرار داده می شود .که از نواقص این سیستم به شمار می رود، همچنین از سایر تجهیزات مورد استفاده در این سیستم اطفا می توان به شیر برقی فعال ساز یا سیلندر فرمان دهنده جهت فعال شدن سیستم اطفا، شیلنگ های فشار قوی تخلیه و نازل های مخصوص برای تخلیه در محیط تحت حفاظت اشاره کرد.


میزان خطر گاز اطفا حریق FM200 برای انسان


برای قرارگیری در معرض این گاز اطفا حریق fm200 در غلظت های مختلف، محدوده زمانی مشخصی تعریف شده است، به عنوان مثال بر طبق استاندارد NFPA-2001 مدت زمان مجاز قرارگیری در معرض گاز fm200 برای غلظت های کمتر 10.5 درصد، ۵ دقیقه و برای غلظت ۱۲ درصد ۴۹ ثانیه می باشد. باید توجه داشت که یکی از ویژگی های گاز اطفا حریق FM200 (HFC-227ea) معتبر و قابل اطمینان، UL Listed و FM Approved بودن آن است که تضمینی بر عملکرد امن و بدون خطر این گاز می باشد. بر همین اساس سیستم FM200 برای استفاده در مکان هایی با فضای بسته که دارای اپراتور می باشند کاربرد دارد.
 


استفاده از سیستم اطفا حریق گازی FM200 برای چه مکان هایی مناسب است و کاربرد دارد؟
 

به دلیل نوع عملکرد سیستم اطفاء حریق FM200 و همچنین به علت قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم، استفاده از این گاز در مکان های بسته کاربرد دارد. از جمله مکان هایی که این سیستم برای استفاده در آنها مناسب می باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
اتاق سرور و رایانش مرکزی
اتقاق های مانیتورینگ و کنترل
مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی ها
موزه ها، نمایشگاه ها
مراکز نگهداری تجهیزات و مواد پزشکی و دارویی
مراکز انبارش و ذخیره سازی داده ها
و سایر موارد دیگر ...نکات ایمنی قابل توجه درباره گاز اطفا حریق FM200


اگر چه بر طبق استاندارهای جهان این گاز در لیست گازهای قابل استفاده در فضاهای بسته قرار گرفته است ولی برخی دستورالعمل های حفاظتی برای تماس انسان با این گاز به شرح زیر اعلام شده است:

برخورد و تماس حالت مایع این ماده و یا حالت گاز در فاصله های بسیار نزدیک با پوست انسان ممکن است موجب یخ زدگی شود.گاز اطفا FM200 در دماهای بالاتر از 700 درجه سانتی گراد به گاز هیدروژن فلوراید تبدیل خواهد شد که البته با توجه به طراحی این سیستم برای خاموشی آتش و اطفا حریق در کمتر از 10 ثانیه مقدار تولید این گاز به حداقل رسیده است.کپسول حاوی گاز اطفاحریق FM200 باید با احتیاط حمل شود. همچنین تجهیزات ایمنی کنترل نزول ناگهانی گاز در زمانی که کپسول به سیستم تخلیه متصل نیست و مهار نشده است باید در محل مناسب و در دسترس باشد.

 

تولید کنندگان معتبر در زمینه اطفا حریق fm200 کدام کمپانی ها می باشند :
 

در زمینه تولید سیستم های اطفا حریق fm200 معمولا کمپانی های آمریکایی و آلمانی پیشرو میباشند که کیفیت بالای محصولات و همینطور پشتیبانی خوب آن ها کاملا مشهود میباشد. در ذیل نام برخی از معتبرترین کمپانی های ارائه دهنده اطفا حریق fm200 آمده است :

1- کمپانی MINIMAX آلمان

2- کمپانی VIKING آمریکا

3- کمپانی TYCO آمریکا

4- کمپانی FIKE

5- کمپانی KIDDE

6- کمپانی FireTrace

همینطور کمپانی DUPONT آمریکا بعنوان اولین تولید کننده گاز اطفا کننده HFC227ea شناخته شده است که محصول این کمپانی همان FM200 می باشد.
 

آیا طراحی سیستم اطفا حریق fm200 بدون محاسبات نرم افزاری امکان پذیر است ؟
 

بیش از 90% شرکت های ایرانی برای محاسبه مقدار گاز مورد نیاز از محاسبات دستی استفاده می کننده اما معمولا جهت ارائه یک پیکیج استاندارد اطفا حریق fm200 میبایست از نرم افزار محاسباتی تولید کننده محصولات استفاده شود زیرا که هر تولید کننده استاندارد های خاص خود را دارا می باشد که بر همان اساس نیز گواهینامه استاندارد اخذ کرده است لذا در صورتی که مایلید سیستم اطفا حریق fm200 شما نیز بر طبق استاندارد های جهانی نصب و راه اندازی گردد از فروشنده بخواهید تا محاسبات نرم افزاری با تائید تولید کننده و قابل استعلام را در اختیار شما قرار دهد و بر اساس خروجی محاسبات نسبت به خرید اطفا حریق fm200 اقدام نمایید .

توجه داشته باشید استفاده از نرم افزار های محاسباتی VDS و یا غیره بدون تائید تولید کننده محصولات فاقد هرگونه ارزش و اعتبار می باشد.
 آیا در کشور ما شرکت هایی هستند که دارای نمایندگی از کمپانی های معتبر تولید کننده اطفا حریق fm200 باشد و فعالیت آنها تحت نظار کمپانی تولید کننده انجام شود؟
 

در کشور ما تعداد محدودی شرکت هستند که دارای نمایندگی رسمی و یا انحصاری از کمپانی های معتبر تولید کننده اطفا حریق fm200 می باشند. محصولات ارائه شده توسط این شرکت ها تحت نظارت مستقیم کمپانی های تولید کننده تجهیزات انجام میشود. همینطور محاسبات نرم افزاری نیز توسط نرم افزار تولید کننده انجام شده و دارای استاندارد میباشد. لذا در صورت نیاز به خرید اطفا حریق fm200 از شرکت های داخلی پیشنهاد میشود مدارک ذیل از فروشنده اخذ گردد :

1- نامه نمایندگی از کمپانی تولید کننده اطفا حریق fm200 ( که نام شرکت های معتبر تولید کننده در بالا ذکر شده است )

2- گواهینامه آموزش استفاده از نرم افزار محاسباتی یکی از پرسنل در کمپانی تولید کننده تجهیزات

3- گواهینامه آموزش نصب و راه اندازی یکی تز پرسنل در کمپانی تولید کننده

4- خروجی محاسبات نرم افزاری و هیدرولیک تنها توسط نرم افزار ارائه شده توسط تولید کننده تجهیزات ( استفاده از نرم افزار های متفرقه مانند VDS و غیر فاقد اعتبار است )

5- اطلاعات تماس تولید کننده تجهیزات جهت استعلام
 

آیا شرکت تارنمای طلایی دارای نمایندگی از یکی از کمپانی های معتبر تولید کننده تجهیزات اطفا حریق fm200 می باشد؟


بلی ، شرکت تارنمای طلایی نماینده رسمی کمپانی TYCO و MINIMAX میباشد که کلیه تجهیزات ارائه شده توسط این شرکت تجهت نظارت این دو کمپانی می باشد.به این مطلب رای بدهید :

4.6538461538462 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.65 (39 Votes)

 


دیدگاه‌ها   

+3 #2 محمد 1395-01-30 13:36
ممنون ار مطالب مفید و بسیار کاربردیتون . شما از چه فشاری برای سیلندرها استفاده می کنید؟
نقل قول کردن
0 #1 مهدی سلطانی 1395-01-28 15:54
با سلام. با تشکر از مطالب عالی که قراردادید. بنده مدیر ارشد یکی از دیتا سنترهای دولتی هستم که حتما جهت انجام پروژه با شما تماس خواهم گرفت. با تشکر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید