•  
 •  

سامانه آتش و گاز (قسمت4)

سامانه آتش و گاز (قسمت4) 

در ادامه بحث سامانه های آتش و گاز F&G به معرفی مشخصات تجهیزات مورد استفاده در محیط های خطر آفرین و جمع بندی کلی آنها پرداخته می شود.برای بنده محرز است که دوستان عزیزی که این نوشتار را دنبال می کنند،به خصوص آنهایی که اشزاف بیشتری به مباحث فنی دارند،از پرداختن به جزئیات خسته می شوند و از اینکه موضوعات ، مورد تایید و تکرار قرار می گیرند، مطلب برایشان کسل کننده می شوند.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 571

دوربین های حرارتی

دوربین های حرارتی اعلام حریق

دوربین های حرارتی

صورت های دیگر امواج الکترومغناطیس نظیر مادون قرمز ، برای چشم انسان غیر قابل رویت است.امواج مادون قرمز مابین جزء مرئی و ماکروویو در طیف امواج الکترومغناطیس قرار دارد.منبع عمده امواج مادون قرمز،حرارت و امواج گرمایی ست.هر جسمی که دمای بالاتر از صفر مطلق دارد،امواجی در محدوده مادون قرمز از خود ساطع می کند.حتی اجسامی که ما فکر می کنیم بسیار سرد هستند، مثل قطعات یخ.ما هر روزه در حال تجربه کردن امواج مادون قرمز هستیم.حرارتی که ما از نور خورشید دریافت می کنیم، آتش و سیستم های گرمایشی همگی مادون قرمز هستند.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 738

سیستم اطفاء حریق گازی FM200

سیستم اطفاء حریق گازی FM200

سیستم اطفاء حریق گازی FM200

یکی از آلترناتیوهای موجود برای اطفای حریق، گاز
HFC-227ea (هپتا فلوئور پروپن) است که به نام تجاری آن FM200 مشهور گردید. شاید بتوان این عامل را نزدیک ترین گاز به هالون و بهترین جایگزین برای آن دانست. بر اساس استانداردهای بین المللی حریق، از جمله استاندارد NFPA2001 طراحی و محاسبات هیدرولیکی سیستم های اطفای حریق اتوماتیک مبتنی بر گاز ، از نوع TOTAL FLOODING
، می تواند توسط یک نرم افزار مورد تایید و توسط پرسنل آموزش دیده و متخصص انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که مقدار گاز مورد نیاز ، در مدت زمان مناسب ، در هر زون اطفاء حریق، تخلیه می شود.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 825

ملاحظاتی در خصوص شارژ سیلندرهای کامپوزیتی تنفسی

 شارژ سیلندرهای کامپوزیتی تنفسی

ملاحظاتی در خصوص شارژ سیلندرهای کامپوزیتی تنفسی

فشار تثبیت شده سیلندر بعد از شارژ، نباید از فشار مشخص شده بر روی سیلندر تجاوز کند. از آنجایی که کامپوزیت بکار رفته در ساخت این سیلندرها ، عایق خوبی است . در نتیجه جرارت تولید شده حین فرآیند شارژ در مقایسه با سیلندرهای فولادی و آلومینیومی رایج ، دیرتر از بین می رود. بنابرین سیلندری که تا فشار اسمی خود شارژ شده است، خصوصا اگر به روش سریع شارژ شده باشد، در حین شارژ، بدنه آن به دماهایی تا حدود بیش از 30 درجه سانتی گراد می رسد.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 505

سامانه آتش و گاز(قسمت3)

سامانه آتش و گاز(قسمت3)

سامانه آتش و گاز(قسمت3)

همان گونه که قبلا اشاره شد، وابسته به اینکه سامانه آتش و گاز در چه تاسیساتی بکار گرفته می شود.لایه های حفاظتی وکیفیت و کمیت اجزاء مورد نیاز متفاوت خواهند بود. پس قبل از اینکه به آنها بپردازیم لازم است ابتدا تعاریف و مولفه های اجزاء سامانه معرفی شود تا در صورت اشاره به آنها در خلال مطلب، موضوع روشن باشد. از آنجا که سامانه مورد نظر در تاسیسات صنعتی بکار گرفته می شود، چند مولفه اصلی نمود پیدا می کنند.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 642

سامانه آتش و گاز(قسمت2)

سامانه آتش و گاز

سامانه آتش و گاز (قسمت2)

همان گونه که در مقاله "سامانه آتش و گاز 1 " اشاره شد، وابسته به اینکه سامانه آتش و گاز در چه تاسیساتی بکار گرفته می شود.لایه های حفاظتی وکیفیت و کمیت اجزاء مورد نیاز متفاوت خواهند بود. پس قبل از اینکه به آنها بپردازیم لازم است ابتدا تعاریف و مولفه های اجزاء سامانه معرفی شود تا در صورت اشاره به آنها در خلال مطلب، موضوع روشن باشد. از آنجا که سامانه مورد نظر در تاسیسات صنعتی بکار گرفته می شود، چند مولفه اصلی نمود پیدا می کنند.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 814

مونواکسید کربن و سیانید هیدروژن

مونواکسید کربن و سیانید هیدروژن

مونواکسید کربن و سیانید هیدروژن آتش نشانان را می کشند

کمبود اکسیژن، اختناق،ایست قلبی و مرگ از مواردی هستند که در هنگام وقوع آتش سوزی ها، توجه همه را به خود جلب می کنند. تکنولوژی مدرن باعث بهبود روش های اطفای حریق گردیده ولی از طرفی مواد شیمیایی ای که توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد نیز باعث شده تا آتش های امروزی نزخ افزایش دمای سریع تری داشته باشند. فلش آورها زودتر رخ بدهند و دودهای سمی تری از آنها متصاعد گردد.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 659

شبیه ساز های اطفای حریق هواپیما

شبیه ساز های اطفای حریق هواپیما

شبیه ساز های اطفای حریق هواپیما

امروزه، برای حفظ آمادگی نیروها برای مواجهه با شرایط بحرانی ، زرمایش های نظامی ، مانورهای امدادی و آتش نشانی بصورت مداوم و در زمان های بخصوصی صورت می گیرد. موثرترین مانورها برای آمادگی کامل نیروها ، مانورهایی است که تقریبا شبیه به حادثه وافعی باشد. با توجه به گستردگی سوانح هوایی و بروز آتش سوزی های مختلف در نقاط مختلف هواپیما، وجود یک ماکت که تمامی نقاط و خصوصیات یک هواپیما را در خود داشته باشد.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 580

سیستم های غبار آب

سیستم غبارآب watermist

سیستم های غبار آب

آب تاثیرگذارترین عنصر در زندگی بشر است. خصوصیات منحصر به فرد این ماده حیات بخش ، سبب حضور آن در اکثر پیشرفت های علمی و دستاوردهای بشر گردیده است.همچنین از دیرباز تاکنون از اصلی ترین عوامل اطفای حریق محسوب می شد که با گذشت زمان و ورود فناوری های مختلف به حوزه مبارزه با حریق، استفاده از آب نیز متحول شد.از جمله سیستم های جدید استفاده از آب برای مقابله با آتش سوزی ها ، سیستم Watermist می باشد. این سیستم که دارای برتری های فنی و نکات مثبت زیست محیطی نسبت به سایر سیستم های موجود است ، می تواند جایگزین هالون ها شود.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 653

طرح عمومی سیستم اعلام و اطفای حریق(قسمت4)

استانداردها و تاییدیه های اعلام حریق و اطفای حریق

طرح عمومی سیستم اعلام حریق و اطفای حریق(قسمت4)

3-2-تاییدیه ها و استانداردهای معتبر:

به علت قفدان استاندارد تخصصی این صنعت در ایران و منطقه، از برخی استاندارد های معتبر جهانی استفاده می شود. لذا در این بخش یه موسسات مورد قبول در ایران پرداخته خواهد شد که وظیفه تدوین و پذیرش استانداردهای مربوطه را بعهده دارند.البته حوزه عملکرد و تعاریف موجود در استانداردهای مذکور،بعضا اقتضایی بوده و ممکن است با شرایط اقلیمی ایران انطباق نداشته باشند.مانند : استانداردBS که ویژه اقلیم بریتانیا تدوین شده و طبیعتا با اقلیم ایران هم خوانی ندارد.

 • نوشته شده توسط سوگل افخمی
 • بازدید: 751